Ортаќој-џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ортаќој-џамија
Büyük Mecidiye Camii
Џамијата Ортаќој
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
ЕпархијаОртаќој
Осветен1854
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1856
Особености
Минариња1

Ортаќој-џамија (турски: Büyük Mecidiye Camii) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Во превод оваа џамија се нарекува и Големата џамија на Султан Абдул Меџит I. Се наоѓа во реонот Ортаќој во близина на Босфорот. Џамијата била изградена во XVIII век.

Историја[уреди | уреди извор]

На местото каде денес се наоѓа џамијата, претходно постоела мала џамија (масџид). Денешната џамија била изградена во 1720 година, и таа била уништена за време на Востанието на Патрона Халил во 1731 година[1]. Сегашната џамија, која била подигната на нејзино место, била нарачана од османлискиот султан Абдул Меџид I и била изградена помеѓу 1854 и 1856 година, на урнатините на палатата Џантемир. Нејзините архитекти биле ерменскиот татко и син Гарабет Балјан и Нигоѓајос Балјан (кои ги дизајнирале и блиската палата Долмабахче и џамијата Долмабахче), кои ги дизајнирале во нео-барокен стил[2].

Единствената купола на џамијата првично била изградена со употреба на тули. Како и да е, на куполата се појавиле пукнатини со текот на времето и била готова да се сруши, така што новата купола била реконструирана со употреба на бетон. Во 1894 година, се случил земјотрес кој ја оштетил џамијата, а исто така претрпела помал пожар во 1984 година. Така, во своето време, структурата претрпела голем број работи за поправка и реставрација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Türkyılmaz, Çiğdem (Spring 2015). „Interrelated Values of Cultural Landscapes of Human Settlements: Case of Istanbul“. Procedia - Social and Behavioral Sciences. 222: 502–509. doi:10.1016/j.sbspro.2016.05.141.
  2. Alan, p.62