Дивриги џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дивриги џамија и болница
DivrigiUluCami (2006).jpg
Дивриги
Основни податоци
Место Сивас, Турција
Припадност Ислам
Осветен 1299
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија, болница
Особености
Куполи 1


Дивриги џамија и болница (турски: Divriği Ulu Cami ve Darüşşifa) е џамија е медицински конплекс којшто се наоѓа во провинцијата Сивас, Турција. Овој комплекс бил изграден во 1299 година. Објектот од 1985 година бил вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО.