Џамија Зејнеп Султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Zeynep Sultan
Zeynep Sultan Camii
Zeynep Sultan Camii.jpg
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
Осветен1769
Архитектонски опис
Архитект(и)Мехмет Тахир Ага
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1

Џамијата Zeynep Sultan (турски јазик: Zeynep Sultan Camii) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Оваа џамија била градена во 1769 годинаод страна на архитектот Мехмет Тахир Ага.