Прејди на содржината

1769

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1769 во разни календари
Грегоријански календар1769
MDCCLXIX
Ab urbe condita2522
Ерменски календар1218
ԹՎ ՌՄԺԸ
Асирски календар6519
Балиски календар1690–1691
Бенгалски календар1176
Берберски календар2719
Будистички календар2313
Бурмански календар1131
Византиски календар7277–7278
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
4465 или 4405
    — до —
己丑年 (зем. вол)
4466 или 4406
Коптски календар1485–1486
Етиопски календар1761–1762
Еврејски календар5529–5530
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1825–1826
 - Сачка ера1690–1691
 - Кали-југа4869–4870
Холоценски календар11769
Игбоански календар769–770
Ирански календар1147–1148
Исламски календар1182–1183
Јапонски календарМејва 6
(明和6年)
Јавански календар1694–1695
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4102
Мингуо-календар143 пред Р. Кина
民前143年
Нанакшахи301
Тајландски сончев календар2311–2312
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1895 или 1514 или 742
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1896 или 1515 или 743

1769 (MDCCLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1769 година од новата ера, 769. од вториот милениум, 69. од XVIII век и последна од 1760-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7277 и 7278 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6519 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5529 и 5530 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2522.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1769 година се протега во 4405 и 4406, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4465 и 4466 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2312. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1182 и 1183 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1769 на Ризницата ?