1762

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1762 г.  во други календари
Грегоријански календар 1762
MDCCLXII
Ab urbe condita 2515
Асирски календар 6512
Бахајски календар -82–-81
Бенгалски календар 1169
Берберски календар 2712
Будистички календар 2306
Бурмански календар 1124
Византиски календар 7270–7271
Еврејски календар 5522–5523
Ерменски календар 1211
ԹՎ ՌՄԺԱ
Етиопски календар 1754-1755
Игбоански календар 762–763
Ирански календар 1140–1141
Исламски календар 1175–1176
Јапонски календар Хореки 12
(12年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 辛巳年月日
(4398/4458)
— до —
壬午年月日
(4399/4459)
Коптски календар 1478–1479
Корејски календар 4095
Календар Мингуо 150 пред РК
民前150年
Селевкидски календар 2073–2074
Тајландски сончев календар 2305
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1818–1819
 - Шака самват 1684–1685
 - Кали југа 4863–4864
Холоценски календар 11762
Џуче-календар нема (пред 1912)

1762 (MDCCLXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1762. година од новата ера, 762. од вториот милениум, 62. од 18 век и трета од 1760-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7270 и 7271 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6512 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5522 и 5523 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2515.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1762. година се протега во 4398 и 4399, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4458 и 4459 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2305. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1175 и 1176 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]