1797

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1797 во разни календари
Грегоријански календар1797
MDCCXCVII
Француски републикански календар5–6
Ab urbe condita2550
Ерменски календар1246
ԹՎ ՌՄԽԶ
Асирски календар6547
Балиски календар1718–1719
Бенгалски календар1204
Берберски календар2747
Будистички календар2341
Бурмански календар1159
Византиски календар7305–7306
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
4493 или 4433
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
4494 или 4434
Коптски календар1513–1514
Етиопски календар1789–1790
Еврејски календар5557–5558
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1853–1854
 - Сачка ера1718–1719
 - Кали-југа4897–4898
Холоценски календар11797
Игбоански календар797–798
Ирански календар1175–1176
Исламски календар1211–1212
Јапонски календарКансеј 9
(寛政9年)
Јавански календар1723–1724
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4130
Мингуо-календар115 пред Р. Кина
民前115年
Нанакшахи329
Тајландски сончев календар2339–2340
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1923 или 1542 или 770
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1924 или 1543 или 771

1797 (MDCCXCVII) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1797 година од новата ера, 797. од вториот милениум, 97. од XVIII век и осма од 1790-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7305 и 7306 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6547 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5557 и 5558 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2550.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1797 година се протега во 4433 и 4434, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4493 и 4494 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2340. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1211 и 1212 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 1797 на Ризницата ?