1749

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1749 г.  во други календари
Грегоријански календар 1749
MDCCXLIX
Ab urbe condita 2502
Асирски календар 6499
Бахајски календар -95–-94
Бенгалски календар 1156
Берберски календар 2699
Будистички календар 2293
Бурмански календар 1111
Византиски календар 7257–7258
Еврејски календар 5509–5510
Ерменски календар 1198
ԹՎ ՌՃՂԸ
Етиопски календар 1741-1742
Игбоански календар 749–750
Ирански календар 1127–1128
Исламски календар 1162–1163
Јапонски календар Канен 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 戊辰年月日
(4385/4445)
— до —
己巳年月日
(4386/4446)
Коптски календар 1465–1466
Корејски календар 4082
Календар Мингуо 163 пред РК
民前163年
Селевкидски календар 2060–2061
Тајландски сончев календар 2292
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1805–1806
 - Шака самват 1671–1672
 - Кали југа 4850–4851
Холоценски календар 11749
Џуче-календар нема (пред 1912)

1749 (MDCCXLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1749. година од новата ера, 749. од вториот милениум, 49. од 18 век и последна од 1740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7257 и 7258 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6499 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5509 и 5510 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2502.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1749. година се протега во 4385 и 4386, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4445 и 4446 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2292. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1162 и 1163 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

  • Јохан Волфганг Гете

Починале[уреди | уреди извор]