1780

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1780 г.  во други календари
Грегоријански календар 1780
MDCCLXXX
Ab urbe condita 2533
Асирски календар 6530
Бахајски календар -64–-63
Бенгалски календар 1187
Берберски календар 2730
Будистички календар 2324
Бурмански календар 1142
Византиски календар 7288–7289
Еврејски календар 5540–5541
Ерменски календар 1229
ԹՎ ՌՄԻԹ
Етиопски календар 1772-1773
Игбоански календар 780–781
Ирански календар 1158–1159
Исламски календар 1193–1195
Јапонски календар Анеи 9
(9年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 己亥年月日
(4416/4476)
— до —
庚子年月日
(4417/4477)
Коптски календар 1496–1497
Корејски календар 4113
Календар Мингуо 132 пред РК
民前132年
Селевкидски календар 2091–2092
Тајландски сончев календар 2323
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1836–1837
 - Шака самват 1702–1703
 - Кали југа 4881–4882
Холоценски календар 11780
Џуче-календар нема (пред 1912)

1780 (MDCCLXXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1780. година од новата ера, 780. од вториот милениум, 80. од 18 век и прва од 1780-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7288 и 7289 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6530 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5540 и 5541 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2533.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1780. година се протега во 4416 и 4417, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4476 и 4477 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2323. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1193 и 1195 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]