1770

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1770 г.  во други календари
Грегоријански календар 1770
MDCCLXX
Ab urbe condita 2523
Асирски календар 6520
Бахајски календар -74–-73
Бенгалски календар 1177
Берберски календар 2720
Будистички календар 2314
Бурмански календар 1132
Византиски календар 7278–7279
Еврејски календар 5530–5531
Ерменски календар 1219
ԹՎ ՌՄԺԹ
Етиопски календар 1762-1763
Игбоански календар 770–771
Ирански календар 1148–1149
Исламски календар 1183–1184
Јапонски календар Меива 7
(7年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 己丑年月日
(4406/4466)
— до —
庚寅年月日
(4407/4467)
Коптски календар 1486–1487
Корејски календар 4103
Календар Мингуо 142 пред РК
民前142年
Селевкидски календар 2081–2082
Тајландски сончев календар 2313
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1826–1827
 - Шака самват 1692–1693
 - Кали југа 4871–4872
Холоценски календар 11770
Џуче-календар нема (пред 1912)

1770 (MDCCLXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1770. година од новата ера, 770. од вториот милениум, 70. од 18 век и прва од 1770-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7278 и 7279 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6520 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5530 и 5531 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2523.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1770. година се протега во 4406 и 4407, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4466 и 4467 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2313. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1183 и 1184 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]