1701

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1701 г.  во други календари
Грегоријански календар 1701
MDCCI
Ab urbe condita 2454
Асирски календар 6451
Бахајски календар -143–-142
Бенгалски календар 1108
Берберски календар 2651
Будистички календар 2245
Бурмански календар 1063
Византиски календар 7209–7210
Еврејски календар 5461–5462
Ерменски календар 1150
ԹՎ ՌՃԾ
Етиопски календар 1693-1694
Игбоански календар 701–702
Ирански календар 1079–1080
Исламски календар 1112–1113
Јапонски календар Генроку 14
(14年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 庚辰年月日
(4337/4397)
— до —
辛巳年月日
(4338/4398)
Коптски календар 1417–1418
Корејски календар 4034
Календар Мингуо 211 пред РК
民前211年
Селевкидски календар 2012–2013
Тајландски сончев календар 2244
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1757–1758
 - Шака самват 1623–1624
 - Кали југа 4802–4803
Холоценски календар 11701
Џуче-календар нема (пред 1912)

1701 (MDCCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1701. година од новата ера, 701. од вториот милениум, 1. од 18 век и втора од 1700-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7209 и 7210 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6451 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5461 и 5462 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2454.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1701. година се протега во 4337 и 4338, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4397 и 4398 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2244. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1112 и 1113 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]