1743

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1743 г.  во други календари
Грегоријански календар 1743
MDCCXLIII
Ab urbe condita 2496
Асирски календар 6493
Бахајски календар -101–-100
Бенгалски календар 1150
Берберски календар 2693
Будистички календар 2287
Бурмански календар 1105
Византиски календар 7251–7252
Еврејски календар 5503–5504
Ерменски календар 1192
ԹՎ ՌՃՂԲ
Етиопски календар 1735-1736
Игбоански календар 743–744
Ирански календар 1121–1122
Исламски календар 1155–1156
Јапонски календар Канпо 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 壬戌年月日
(4379/4439)
— до —
癸亥年月日
(4380/4440)
Коптски календар 1459–1460
Корејски календар 4076
Календар Мингуо 169 пред РК
民前169年
Селевкидски календар 2054–2055
Тајландски сончев календар 2286
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1799–1800
 - Шака самват 1665–1666
 - Кали југа 4844–4845
Холоценски календар 11743
Џуче-календар нема (пред 1912)

1743 (MDCCXLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1743. година од новата ера, 743. од вториот милениум, 43. од 18 век и четвртта од 1740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7251 и 7252 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6493 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5503 и 5504 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2496.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1743. година се протега во 4379 и 4380, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4439 и 4440 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2286. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1155 и 1156 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]