1750

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1750 г.  во други календари
Грегоријански календар 1750
MDCCL
Ab urbe condita 2503
Асирски календар 6500
Бахајски календар -94–-93
Бенгалски календар 1157
Берберски календар 2700
Будистички календар 2294
Бурмански календар 1112
Византиски календар 7258–7259
Еврејски календар 5510–5511
Ерменски календар 1199
ԹՎ ՌՃՂԹ
Етиопски календар 1742-1743
Игбоански календар 750–751
Ирански календар 1128–1129
Исламски календар 1163–1164
Јапонски календар Канен 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 己巳年月日
(4386/4446)
— до —
庚午年月日
(4387/4447)
Коптски календар 1466–1467
Корејски календар 4083
Календар Мингуо 162 пред РК
民前162年
Селевкидски календар 2061–2062
Тајландски сончев календар 2293
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1806–1807
 - Шака самват 1672–1673
 - Кали југа 4851–4852
Холоценски календар 11750
Џуче-календар нема (пред 1912)

1750 (MDCCL) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1750. година од новата ера, 750. од вториот милениум, 50. од 18 век и прва од 1750-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7258 и 7259 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6500 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5510 и 5511 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2503.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1750. година се протега во 4386 и 4387, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4446 и 4447 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2293. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1163 и 1164 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]