1778

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1778 г.  во други календари
Грегоријански календар 1778
MDCCLXXVIII
Ab urbe condita 2531
Асирски календар 6528
Бахајски календар -66–-65
Бенгалски календар 1185
Берберски календар 2728
Будистички календар 2322
Бурмански календар 1140
Византиски календар 7286–7287
Еврејски календар 5538–5539
Ерменски календар 1227
ԹՎ ՌՄԻԷ
Етиопски календар 1770-1771
Игбоански календар 778–779
Ирански календар 1156–1157
Исламски календар 1191–1192
Јапонски календар Анеи 7
(7年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 丁酉年月日
(4414/4474)
— до —
戊戌年月日
(4415/4475)
Коптски календар 1494–1495
Корејски календар 4111
Календар Мингуо 134 пред РК
民前134年
Селевкидски календар 2089–2090
Тајландски сончев календар 2321
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1834–1835
 - Шака самват 1700–1701
 - Кали југа 4879–4880
Холоценски календар 11778
Џуче-календар нема (пред 1912)

1778 (MDCCLXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1778. година од новата ера, 778. од вториот милениум, 78. од 18 век и деветта од 1770-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7286 и 7287 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6528 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5538 и 5539 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2531.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1778. година се протега во 4414 и 4415, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4474 и 4475 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2321. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1191 и 1192 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

  • 16 јануари - Франција ја призна независноста на САД, кои водеа ослободителна војна против британското колонијално владеење. Во борбата на страната на Американците учествуваа неколку илјади Французи, меѓу кои и маркизот Ла Фајет, еден од најистакнатите воени соработници на Џорџ Вашингтон. Победата на САД и демократското уредување на новата држава имаше голем одек во Франција, каде што набрзо дојде до буржоаската револуција.
  • 18 јануари - Англискиот морепловец Џемс Кук ги откри Хаваите.

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]