Џејмс Кук

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џемс Кук)
Прејди на: содржини, барај
Џемс Кук

Џемс Кук (англиски: James Cook; 27 октомври 1728 - 14 февруари 1779) — англиски морепловец, откривач на источниот брег на Австралија, многу острови во Јужниот Тихи Океан и прв кој ги обиколил бреговите на Алјаска.

Кук е патник околу светот, Џемс Кук, по низа опасни искушенија доживеал неславен крај. Поради непретпазливост на Хаваите, убиен е во нанадејниот жесток судир со жителите на островот.

Места наречени по Кук[уреди | уреди извор]