1794

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1794 г.  во други календари
Грегоријански календар 1794
MDCCXCIV
Ab urbe condita 2547
Асирски календар 6544
Бахајски календар -50–-49
Бенгалски календар 1201
Берберски календар 2744
Будистички календар 2338
Бурмански календар 1156
Византиски календар 7302–7303
Еврејски календар 5554–5555
Ерменски календар 1243
ԹՎ ՌՄԽԳ
Етиопски календар 1786-1787
Игбоански календар 794–795
Ирански календар 1172–1173
Исламски календар 1208–1209
Јапонски календар Кансеи 6
(6年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 癸丑年月日
(4430/4490)
— до —
甲寅年月日
(4431/4491)
Коптски календар 1510–1511
Корејски календар 4127
Календар Мингуо 118 пред РК
民前118年
Селевкидски календар 2105–2106
Тајландски сончев календар 2337
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1850–1851
 - Шака самват 1716–1717
 - Кали југа 4895–4896
Француски револуционерен календар IIIII
2–3
Холоценски календар 11794
Џуче-календар нема (пред 1912)

1794 (MDCCXCIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1794. година од новата ера, 794. од вториот милениум, 94. од 18 век и петта од 1790-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7302 и 7303 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6544 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5554 и 5555 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2547.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1794. година се протега во 4430 и 4431, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4490 и 4491 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2337. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1208 и 1209 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]