Прејди на содржината

1757

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1757 во разни календари
Грегоријански календар1757
MDCCLVII
Ab urbe condita2510
Ерменски календар1206
ԹՎ ՌՄԶ
Асирски календар6507
Балиски календар1678–1679
Бенгалски календар1164
Берберски календар2707
Будистички календар2301
Бурмански календар1119
Византиски календар7265–7266
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
4453 или 4393
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
4454 или 4394
Коптски календар1473–1474
Етиопски календар1749–1750
Еврејски календар5517–5518
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1813–1814
 - Сачка ера1678–1679
 - Кали-југа4857–4858
Холоценски календар11757
Игбоански календар757–758
Ирански календар1135–1136
Исламски календар1170–1171
Јапонски календарХореки 7
(宝暦7年)
Јавански календар1682–1683
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4090
Мингуо-календар155 пред Р. Кина
民前155年
Нанакшахи289
Тајландски сончев календар2299–2300
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1883 или 1502 или 730
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1884 или 1503 или 731

1757 (MDCCLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1757 година од новата ера, 757. од вториот милениум, 57. од XVIII век и осма од 1750-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7265 и 7266 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6507 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5517 и 5518 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2510.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1757 година се протега во 4393 и 4394, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4453 и 4454 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2300. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1170 и 1171 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1757 на Ризницата ?