1717

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1717 г.  во други календари
Грегоријански календар 1717
MDCCXVII
Ab urbe condita 2470
Асирски календар 6467
Бахајски календар -127–-126
Бенгалски календар 1124
Берберски календар 2667
Будистички календар 2261
Бурмански календар 1079
Византиски календар 7225–7226
Еврејски календар 5477–5478
Ерменски календар 1166
ԹՎ ՌՃԿԶ
Етиопски календар 1709-1710
Игбоански календар 717–718
Ирански календар 1095–1096
Исламски календар 1129–1130
Јапонски календар Кјохо 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 丙申年月日
(4353/4413)
— до —
丁酉年月日
(4354/4414)
Коптски календар 1433–1434
Корејски календар 4050
Календар Мингуо 195 пред РК
民前195年
Селевкидски календар 2028–2029
Тајландски сончев календар 2260
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1773–1774
 - Шака самват 1639–1640
 - Кали југа 4818–4819
Холоценски календар 11717
Џуче-календар нема (пред 1912)

1717 (MDCCXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1717. година од новата ера, 717. од вториот милениум, 17. од 18 век и осма од 1710-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7225 и 7226 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6467 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5477 и 5478 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2470.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1717. година се протега во 4353 и 4354, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4413 и 4414 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2260. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1129 и 1130 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]