1740

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1740 г.  во други календари
Грегоријански календар 1740
MDCCXL
Ab urbe condita 2493
Асирски календар 6490
Бахајски календар -104–-103
Бенгалски календар 1147
Берберски календар 2690
Будистички календар 2284
Бурмански календар 1102
Византиски календар 7248–7249
Еврејски календар 5500–5501
Ерменски календар 1189
ԹՎ ՌՃՁԹ
Етиопски календар 1732-1733
Игбоански календар 740–741
Ирански календар 1118–1119
Исламски календар 1152–1153
Јапонски календар Генбун 5
(5年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 己未年月日
(4376/4436)
— до —
庚申年月日
(4377/4437)
Коптски календар 1456–1457
Корејски календар 4073
Календар Мингуо 172 пред РК
民前172年
Селевкидски календар 2051–2052
Тајландски сончев календар 2283
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1796–1797
 - Шака самват 1662–1663
 - Кали југа 4841–4842
Холоценски календар 11740
Џуче-календар нема (пред 1912)

1740 (MDCCXL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1740. година од новата ера, 740. од вториот милениум, 40. од 18 век и прва од 1740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7248 и 7249 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6490 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5500 и 5501 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2493.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1740. година се протега во 4376 и 4377, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4436 и 4437 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2283. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1152 и 1153 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]