1787

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1787 г.  во други календари
Грегоријански календар 1787
MDCCLXXXVII
Ab urbe condita 2540
Асирски календар 6537
Бахајски календар -57–-56
Бенгалски календар 1194
Берберски календар 2737
Будистички календар 2331
Бурмански календар 1149
Византиски календар 7295–7296
Еврејски календар 5547–5548
Ерменски календар 1236
ԹՎ ՌՄԼԶ
Етиопски календар 1779-1780
Игбоански календар 787–788
Ирански календар 1165–1166
Исламски календар 1201–1202
Јапонски календар Тенмеи 7
(7年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 丙午年月日
(4423/4483)
— до —
丁未年月日
(4424/4484)
Коптски календар 1503–1504
Корејски календар 4120
Календар Мингуо 125 пред РК
民前125年
Селевкидски календар 2098–2099
Тајландски сончев календар 2330
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1843–1844
 - Шака самват 1709–1710
 - Кали југа 4888–4889
Холоценски календар 11787
Џуче-календар нема (пред 1912)

1787 (MDCCLXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1787. година од новата ера, 787. од вториот милениум, 87. од 18 век и осма од 1780-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7295 и 7296 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6537 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5547 и 5548 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2540.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1787. година се протега во 4423 и 4424, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4483 и 4484 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2330. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1201 и 1202 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]