1708

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1708 г.  во други календари
Грегоријански календар 1708
MDCCVIII
Ab urbe condita 2461
Асирски календар 6458
Бахајски календар -136–-135
Бенгалски календар 1115
Берберски календар 2658
Будистички календар 2252
Бурмански календар 1070
Византиски календар 7216–7217
Еврејски календар 5468–5469
Ерменски календар 1157
ԹՎ ՌՃԾԷ
Етиопски календар 1700-1701
Игбоански календар 708–709
Ирански календар 1086–1087
Исламски календар 1119–1120
Јапонски календар Хоеи 5
(5年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 丁亥年月日
(4344/4404)
— до —
戊子年月日
(4345/4405)
Коптски календар 1424–1425
Корејски календар 4041
Календар Мингуо 204 пред РК
民前204年
Селевкидски календар 2019–2020
Тајландски сончев календар 2251
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1764–1765
 - Шака самват 1630–1631
 - Кали југа 4809–4810
Холоценски календар 11708
Џуче-календар нема (пред 1912)

1708 (MDCCVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1708. година од новата ера, 708. од вториот милениум, 8. од 18 век и деветта од 1700-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7216 и 7217 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6458 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5468 и 5469 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2461.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1708. година се протега во 4344 и 4345, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4404 и 4405 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2251. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1119 и 1120 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]