1793

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1793 г.  во други календари
Грегоријански календар 1793
MDCCXCIII
Ab urbe condita 2546
Асирски календар 6543
Бахајски календар -51–-50
Бенгалски календар 1200
Берберски календар 2743
Будистички календар 2337
Бурмански календар 1155
Византиски календар 7301–7302
Еврејски календар 5553–5554
Ерменски календар 1242
ԹՎ ՌՄԽԲ
Етиопски календар 1785-1786
Игбоански календар 793–794
Ирански календар 1171–1172
Исламски календар 1207–1208
Јапонски календар Кансеи 5
(5年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 壬子年月日
(4429/4489)
— до —
癸丑年月日
(4430/4490)
Коптски календар 1509–1510
Корејски календар 4126
Календар Мингуо 119 пред РК
民前119年
Селевкидски календар 2104–2105
Тајландски сончев календар 2336
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1849–1850
 - Шака самват 1715–1716
 - Кали југа 4894–4895
Француски револуционерен календар III
1–2
Холоценски календар 11793
Џуче-календар нема (пред 1912)

1793 (MDCCXCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1793. година од новата ера, 793. од вториот милениум, 93. од 18 век и четвртта од 1790-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7301 и 7302 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6543 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5553 и 5554 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2546.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1793. година се протега во 4429 и 4430, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4489 и 4490 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2336. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1207 и 1208 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]