Февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Февруари или Сечко е вториот месец во годината според грегоријанскиот календар. Тој е месецот со најмалку денови според овој календар, со 28 дена во редовните години и 29 дена во престапните години.

Февруари е третиот месец од зимата во северната хемисфера. Во јужната хемисфера, февруари е сезонски еквивалентен во северната хемисфера (кој што е трет месец од летото).