Атик Али Паша џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атик Али Паша џамија
Gazi Atik Ali Paşa Camii
İstanbul 5874.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41° СГШ 28° ИГД / 
Припадност ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Архитектонски стил отоманска архитектура
Поставен темел 1496
Завршен 1497
Особености
Минариња 1

Атик Али Паша џамија (турски: Gazi Atik Ali Paşa Camii) е џамија која се наоѓа во Фатих, Истанбул, Турција. Оваа џамија е една од најстарите отомански џамии во градот, која била изградена во 1496 година од страна на Големиот визер Атик Али Паша, во времето на Бајазит II. Џамијата се наоѓа во непосредна близина на Капаличарши, некогашниот форум на Теодосиј и Нуруосманлиската џамија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Нaдворешни врски[уреди | уреди извор]