Атик Али Паша џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атик Али Паша џамија
Gazi Atik Ali Paşa Camii
İstanbul 5874.jpg
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°00′31″ N; 28°58′14″ E / 41.008720° N; 28.970550° E / 41.008720; 28.970550
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилотоманска архитектура
Поставен темел1496
Завршен1497
Особености
Минариња1

Атик Али Паша џамија (турски: Gazi Atik Ali Paşa Camii) е џамија која се наоѓа во Фатих, Истанбул, Турција. Оваа џамија е една од најстарите отомански џамии во градот, која била изградена во 1496 година од страна на Големиот визер Атик Али Паша, во времето на Бајазит II. Џамијата се наоѓа во непосредна близина на Капаличарши, некогашниот форум на Теодосиј и Нуруосманлиската џамија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°00′31″ N; 28°58′14″ E / 41.008720° N; 28.970550° E / 41.008720; 28.970550