Кара Ахмед Паша џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кара Ахмед Паша џамија
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41°01′ СГШ 29°02′ ИГД / 
Припадност ислам
Архитектонски опис
Архитект(и) Мимар Синан
Архитектонски тип џамија
Завршен 1554
Особености
Материјали гранит

Кара Ахмед Паша џамија (турски: Kara Ahmet Paşa Camii) е отоманска џамија која се наоѓа во Фатих, Истанбул, Турција.

Како главен архитект на џамијата е Мимар Синан во 16 век.