Кара Ахмед Паша џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кара Ахмед Паша џамија
Gazi Ahmet Pasha Mosque 1117.jpg
Поглед одвнатре на влезот на џамијата Гази Ахмет Паша (јуни 2009 година)
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°01′N 29°02′E / 41.017° СГШ; 29.033° ИГД / 41.017; 29.033
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитект(и)Мимар Синан
Архитектонски типџамија
Завршен1554
Особености
Материјалигранит

Кара Ахмед Паша џамија (турски: Kara Ahmet Paşa Camii) е отоманска џамија која се наоѓа во Фатих, Истанбул, Турција.

Како главен архитект на џамијата е Мимар Синан во 16 век.