Фатих

Координати: 41°01′26″N 28°56′17″E / 41.024° СГШ; 28.938° ИГД / 41.024; 28.938
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фатих
Сината џамија
Сината џамија
Местоположба на Фатих
Фатих is located in Турција
Фатих
Фатих
Координати: 41°01′21″N 28°56′27″E / 41.02250° СГШ; 28.94083° ИГД / 41.02250; 28.94083
ЗемјаТурција
ПровинцијаИстанбул
Управа
 • ГрадоначалникМустафа Демир ((ППР))
 • КајмакамХасан Каракаш
Површина[1]
 • Регион13,08 км2 (505 ми2)
Население (2012)[2]
 • Регион428.857
 • Регион густина330/км2 (850/ми2)
Мреж. местоwww.fatih.bel.tr

Фатих — еден од најголемите и централни окрузи на Истанбул, Турција. Населбата го опфаќа стариот дел од градот, која била освоена од страна на Мехмед Освојувачот на 29 мај 1453. Фатих заедно со областа Еминону кои денес заедно се нарекуваат "вистински Истанбул" или "прв Истанбул" се наоѓаат на полуостровот Златен Рог.

Во реонот на Фатих се наоѓа Фатих џамија, која била меѓу првите кои биле изградени во градот ако се зема предвид фактот што Ејуп Султан џамија се наоѓала надвор од градот. Во времето на Византија, овде се наоѓала црквата на Светите Апостоли. Освен тоа, Фатих содржи некои од најважните историски споменици во Истанбул, како:

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографија
Година 1935 1940 1945 1950 1955 1960 1965 1970 1975 1980 1985 1990 1997 2000 2007 2010
Население 251,437 266,272 292,089 359,909 433,629 435,446 482,451 554,659 627,012 567,902 590,842 545,908 497,839 463,626 455,498 431,147

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)
  2. „Население на покраинските/окружните центри и паланки/села во 2012 г.“. База на податоци за населението по системот ABPRS. Статистички завод на Турција. Посетено на 2013-02-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°01′26″N 28°56′17″E / 41.024° СГШ; 28.938° ИГД / 41.024; 28.938{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница