Фатих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Фатих (мак. „освојувач“) е еден од најголемите и централни делови на Истанбул, Турција, во самиот центар на градот. Таа претставува стариот од градот, која била освоен од страна на Мехмед Освојувачот на 29 мај 1453. Фатих заедно со областа Еминону кои денес заедно се нарекуваат "вистински Истанбул" или "прв Истанбул" се наоѓаат на полуостровот Златен Рог и се птотегаат до Цариградските ѕидини (односно до Ѕидините на Теодосиј).

Во реонот на Фатих се наоѓаат Фатих џамија, која била меѓу првите кои биле изградени во градот ако се зема предвид фактот што Ејуп Султан џамија се наоѓала надвор од градот. Во времето на Византија, овде се наоѓала и црквата на Светите Апостоли. Освен тоа, Фатих содржи некои од најважните историски споменици во Истанбул, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]