Партија на правдата и развојот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Партија на праведноста и развојот
Adalet ve Kalkınma Partisi
ВодачРеџеп Таип Ердоган
Основанаавгуст 14 2001 (2001-08-14)
ШтабАнкара, Турција
ИдеологијаЕкономски либерализам[1]
конзервативизам[1]
Политичка положбадесен центар[2][3][4][5][6]
Меѓународна припадностНема
Европска припадностЕвропска народна партија (observer)
БоиЖолта, портокалова, сина, бела
Парламент :
334 / 550
Општини:
1.452 / 2.919
Мрежно место
Official Site
Политика на Турција
Политички партии
Избори

Партијата на праведноста и развојот (турски: Adalet ve Kalkınma Partisi или скратено AKP) е актуелната партија на власт во Република Турција. Партијата била основана на 14 август 2001 година од страна на тогаш поранешниот градоначалник на Истанбул, Реџеп Таип Ердоган, денешен премиер на Турција. Во моментот партијата го формира мнозинството во турскиот парламент со 353 пратеници.

Партијата се опишува главно како конзервативна која се залага за либерализација на турското општество. Како главна цел на партијата е членството на Турција во ЕУ. Во текот на нивното владеење биле превземени голем број на реформи во најразлични области, а како најголеми се сметаат укинување на смртната казна и укинување на законот според кој курдскиот јазик бил забранен во земјата. Како таква, таа е прифатена од голем број на земји од Западна Европа и САД, често пати споредувана како единствен модел за слични партии кои во иднина би требало да бидат формирани во ислмскиот свет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 http://www.akparti.org.tr/parti-programi_79.html
  2. Jones, Gareth. „Turkey goes to polls amid violence and fears of Islamism“, 22 јули 2007 (посет. 28 февруари 2011 г).
  3. Q&A: How will the result change Turkey?“, 15 ноември 2002 (посет. 28 февруари 2011 г).
  4. Strauss, Delphine. „Turkish Gandhi chosen to lead opposition“, 21 мај 2010 (посет. 28 февруари 2011 г).
  5. Jones, Gareth. „Turkey's AK Party struggles to hold center ground“, 21 мај 2007 (посет. 28 февруари 2011 г).
  6. Turkish parliament votes on Gul presidency - again“, 20 август 2007 (посет. 28 февруари 2011 г).