Саријер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За селото во Лагадинско, Егејска Македонија, погледајте Саријер (Лагадинско)

Шаблон:Infobox Ort in der Türkei

Румелихисар

Саријер е најсеверната област на Истанбул, Турција, на европската страна на градот. Расположена по должината на брегот, областа може да се пофали и убаво крајбрежје и бујна шума. Северозападно од Саријер се наоѓа Ејуп, Бешикташ на југ и Шишли на запад. Областа има население од 260,000 жители.[1]

Во отоманскиот период, во областа се наоѓале неколку села во кои султаните често пати доаѓале на излети и екскурзии. Во текот на 18 и 19 век, на бреговите биле изградени летни резиденции на богатите странски трговци. Многу странски амбасади исто така изградиле свои објекти. Денеска, оваа област е една од најпосетуваните дестинации во Истанбул. Овде се наоѓаат голем број на барови, ресторанти (главно по брегот), кое дополнително го отежнува сообраќајниот пристап до местото.

Најпознати објекти[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Координати: 41°10′12″ СГШ; 29°03′22″ ИГД / 41.170° СГШ; 29.056° ИГД / 41.170; 29.056