Кајмакам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кајмакам е турска цивилна титула што се употребувала за управителот на казите. Кајмакамот имал ранг на бег, што е еднакво на полковник во војската.