Еминону

Координати: 41°00′N 28°56′E / 41.000° СГШ; 28.933° ИГД / 41.000; 28.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамијата Јени

Еминону е поранешна област во Истанбул во Турција. Денеска се наоѓа во населбата Фатих. Населбата се наоѓала во центарот на Цариградските ѕидини. Во оваа област се наоѓа Топкапи-сарај, Султан Ахмедова Џамија и Аја Софија. Како дел од Фатих била до 1928 година. Оваа област во времето на Византија всушност била најнаселена и најважна за империјата. Денеска, таа е најголемата туристичка атракција на Истанбул.

Најпознати градби[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°00′N 28°56′E / 41.000° СГШ; 28.933° ИГД / 41.000; 28.933