Прејди на содржината

Малтепе

Координати: 40°56′57″N 29°10′27″E / 40.949047° СГШ; 29.174109° ИГД / 40.949047; 29.174109
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон Малтепе
Локација

Малтепе е област во предградието на Истанбул, Турција помеѓу Картала и Кадиќој, на Мраморно Море. Во текот на минатиот век, овој регион бил дом на богатите жители на градот. Во последните неколку години, во населбата биле изградени голем бој на објекти. Овде во минатот се наоѓала и познатата плажа Малтепе, но денеска таа е затворена главно поради пренатрупеноста од население. Од бреговите на оваа населба директно се гледаат Принцевските Острови.

Населението на населбата драстично се зголемило изградбата на Босфорскиот мост. По мостот до населбата поминуваат голем број на автобуси, микробуси а во водата се движат и фериботи. Генерално, денеска населбата е поевтина за разлика од Ејуп на пример, и таа е главно атрактиван за младите семејства. За време на земјотресот од 1999 година, Малтепе претрпел големи штети, главно во големите објекти, по кое цените на имотите значително се намалила. Сепак, во последните две години, цените го достигнале очекуваниот пораст.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]40°56′57″N 29°10′27″E / 40.949047° СГШ; 29.174109° ИГД / 40.949047; 29.174109