Картала

Координати: 11°45′24″S 43°21′42″E / 11.75667° ЈГШ; 43.36167° ИГД / -11.75667; 43.36167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Картала
Вулканскиот кратер на Картала во ноември 2006 година
Највисока точка
Надм. вис.2361 м [1]
Истакнатост2361 м [1]
Заведена какоUltra
Координати11°45′24″S 43°21′42″E / 11.75667° ЈГШ; 43.36167° ИГД / -11.75667; 43.36167[1]
Географија
Картала на карта

Карта

Геологија
Видштитест вулкан (активен)
Последен избувјануари 2007

Картала (арапски: القرطالة Al Qirtālah) — активен вулкан во Коморските Острови. Картала e највисока точка на Коморите so 2.361 метри надморска височина. Toj е најјужниот и поголем од двата штитeсти вулкани формирајќи го островот Големи Комори (исто така познат како Њазиџа), најголемиот остров во земјата на Коморите.

Вулканот Картала е доста активен, избувнал повеќе од 20 пати од 19 век. Честите ерупции го обликувале вулканот од 3 километри од врвот на купата на 4 километри, но островот во голема мера избегнал поголемо уништување. Ерупциите на 17 април 2005 година и 29 мај 2006 година го означоле крајот на мирниот период на вулканот.

Ерупција од 2005 година[уреди | уреди извор]

Ерупцијата, која носела ризик од лавини текови и смртоносен вулкански гас, предизвикала евакуација на 30.000 жители.

Кратерот бил јасно променет од ерупцијата од април 2005 година. Сивото поле од пепел го опкружувал кратерот, а самата купа се чини дека станала поголема и подлабока. Кратерското езеро, кое се формирало после последната ерупција на Картала во 1991 година и некогаш доминирало во калдерот, сега е целосно исчезнато. На негово место се наоѓаат груби, темносиви карпи, создадени можеби со ладењето на лавата или урнатините од кратерот.

Ерупција од 2006 година[уреди | уреди извор]

На 29 мај, Ројтерс објавил дека жителите на Морони можеле да ја видат лавата на врвот на вулканот. Во рок од неколку дена вулканската активност се намалила[2] Within a few days the volcanic activity subsided.[3].

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

Планината е покриена со влажна зимзелена шума до околу 1800 метри надморска височина. Растителноста се состои од зашеметени дрвја, каде што расте Erica comorensis.

Многу од видовите кои се наоѓаат на планината се уникатни за Коморите, а четири видови птици се наоѓаат само на падините на планината Картала.

Шумската планина е загрозена од сеча и ширење на земјоделството. Предвиден е природен резерват за покривање на планината; сè уште не е создадено.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Listed as "Le Kartala" on Peaklist.org Retrieved 27 September 2011
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-10-04. Посетено на 2017-12-09.
  3. [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]