Прејди на содржината

Кадиќој

Координати: 40°59′24″N 29°01′30″E / 40.990° СГШ; 29.025° ИГД / 40.990; 29.025
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кадиќој
Kadıköy Belediyesi
\
Местоположба на Кадиќој во Истанбул
Местоположба на Кадиќој во Истанбул
Кадиќој is located in Турција
Кадиќој
Кадиќој
Местоположба на Кадиќој во Истанбул
Координати: 41°2′33.69″N 29°0′26.27″E / 41.0426917° СГШ; 29.0072972° ИГД / 41.0426917; 29.0072972
ЗемјаТурција
ПровинцијаИстанбул
Управа
 • ГрадоначалникАјкурт Нухоглу (РНП)
Површина[1]
 • District40,21 км2 (1,553 ми2)
Население (2012)[2]
 • District521.005
 • District густина130/км2 (340/ми2)
Мреж. местоhttp://www.kadikoy.bel.tr/

Кадиќој (турски: Kadıköy) — една од најпознатите области во Истанбул, Турција. Се наоѓа на анадолската страна од градот, на брегот на Мраморно Море. Во текот на историјата, овој регион е познат под името Халкедон. Халкедон во почетокот егзистирал како посебен град од Истанбул (тогаш Византион), пред да биде освоен од Византија и припоен кон градот.

Денеска, овде се наоѓаат едни од најголемите станбени и финансиски центри во градот. Населбата граничи со Усќудар на северозапад, Умранги на североисток, Малтепе на југоисток и Картала. Населението на Кадиќој е околу 510.000 жители, плоштината на областа е 42 км2.[3]

Најпознати објекти[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)
  2. „Население на покраинските/окружните центри и паланки/села во 2012 г.“. База на податоци за населението по системот ABPRS. Статистички завод на Турција. Посетено на 2013-02-27.
  3. Yerelnet[мртва врска]

40°59′24″N 29°01′30″E / 40.990° СГШ; 29.025° ИГД / 40.990; 29.025