Железничка станица Хајдарпаша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Железничка станица Хајдарпаша

Железничката станица Хајдарпаша (турски: Haydarpaşa Garı) е почетна и главна железничка станица на азискиот дел од градот Истанбул, Турција. Првата станица била изградена во 1872 година.

Таа служи за железничко поврзување на градот со престолнината Анкара, и поретки други дестинации во Анадолија, како и со Багдад и Медина. Железничката мрежа на европските и азиските земји во моментов се поврзани со Босфорски ферибот и низ подводниот тунел „Мармарај“ пуштен во употреба на 29 октомври 2013 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 40°59′46″ СГШ; 29°01′07″ ИГД / 40.996111° СГШ; 29.018611° ИГД / 40.996111; 29.018611