Универзитет Догуш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Универзитет Догуш
ГеслоПрофесионален свет
Видприватен
Основан1997[1]
РекторПроф. Д-р Митат Ујсал
МестоКадиќој,Истанбул, Турција
dogus.edu.tr

Универзитетот Догуш (турски: Doğuş Üniversitesi) е приватен универзитет кој се наоѓа во Кадиќој, Истанбул, Турција. Универзитетот бил основан од страна на истоимената фондација на 9 јули 1997 година, со акт на парламентот.

На универзитетот се изучува економија, уметност и дизајн, општествени науки, наука и техологија. Универзитетот соработува и има склучено договор со повеќе европски универзитети за размена на студенти.

Поврзано[уреди | уреди извор]