Технички универзитет Јилдиз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Технички универзитет Јилдиз
Yıldız Teknik Üniversitesi
Ytu.jpg
ГеслоЅвездата секогаш сјае
Виддржавен универзитет
Основан1911
ПретседателПроф. Д-р Исмаил Јуксек
Кадар
1384
Студенти21,000
МестоИстанбул, Турција
КампусYıldız Davutpaşa Maslak
http://www.yildiz.edu.tr

(*) Yıldız means star.

Техничкиот универзитет Јулдиз (турски: Yıldız Teknik Üniversitesi) е технички универзитет на кој се изучуваат инженерските науки и е еден од најзначајните образовни институции во Истанбул, Турција. Централното седиште на универзитетот се наоѓа во Бешикташ.

Историја[уреди | уреди извор]

Овој универзитет бил основан во 1911 година. Во 1922 година, името на училиштето било преименувано во Nafia Fen Mektebi / Училиште за јавни работи, каде времетраењето на образованието била зголемена на 2,5 години, а од 1931 година на 3 години. Денешното име универзитетот го добило во 1992 година[1]. Универзитетот се состои од четири факултети, на кои се изучува електротехника, електроника, факултет за градежништво, Машински факултет-хемиски и металуршки. На универзитетот студираат околу 17.000 студенти.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Нaдворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°03′05″ N; 29°00′43″ E / 41.05149° N; 29.01191° E / 41.05149; 29.01191