Универзитет Богазичи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Универзитет Богазичи
Boğaziçi Üniversitesi
Bosphorus University.jpg
ВидДржавен
Основан1863 / 1971
МестоИстанбул, Турција
Кампус1.769.106
ПрипадностЕвропска универзитска асоцијација
Официјална страница

Универзитетот Богазичи се наоѓа во Истанбул, Турција.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°05′01″ N; 29°03′02″ E / 41.083556° N; 29.050598° E / 41.083556; 29.050598