Универзитет Бајкент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Универзитет Бајкент
Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi.jpg
Правниот факултет
ГеслоПравилен избор за професионален живот
Видприватен
Основан1997
ПретседателАдем Челик
РекторМехмет Емин Карахан
Додипломци15.000
Постдипломци6000
МестоИстанбул, Турција
КампусУрбан кампус, Истанбул
ПрекарБајкент
МаскотаКомпас
www.beykent.edu.tr

Универзитетот Бајкент (турски: Beykent Üniversitesi) е приватен универзитет кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Наставата на универзитетот се одржува на англиски јазик, а студираат околу 7.500 студенти.

Универзитетот Бајкент бил основан во 1997 година. На овој универзитет се изучува градежништво, архитектура, ликовна уметност, наука, економија, странски јазици, општествени науки. Универзитетот нуди обука и за постдипломски студии. Освен тоа, тој има склучено договор со некои европски универзитети за размена на студенти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2010-04-17. Посетено на 2010-01-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]