Универзитет Мармара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Универзитет Мармара
Marmara Üniversitesi
Вид јавен универзитет
Основан 1883
Ректор Проф. Д-р Некла Пур
Кадар
2.835
Административен кадар
1375
Студенти 50.092
Место Истанбул, Турција
Кампус City
Припадност EUA
http://www.marmara.edu.tr

Универзитетот Мармара (турски Marmara Üniversitesi) е државен универзитет кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Овој универзитет моментално е втората најголема образовна институција во Турција.

Универзитетот бил основан во 1883 година. Под денешното име е од 1982 година. На него се изучува медицина, стоматологија, право, и ликовната уметност. Универзитетот Мармара во моментов има 52.000 студенти, од кои 44.661 се студенти и 7.406 постдипломски студенти. Вкупно 1.354 странски студенти од 73 земји во моментов студираат на оваа институција.

Видете исто[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]