Прејди на содржината

Роберт колеџ

Координати: 41°04′02″N 29°02′06″E / 41.06722° СГШ; 29.03500° ИГД / 41.06722; 29.03500
Од Википедија — слободната енциклопедија

Роберт колеџ
İstanbul Amerikan Robert Lisesi
Robert College

Место
Општина: Арнаутќој
Место: Истанбул, Турција
Основни информации
Контактни информации
Портал http://portal.robcol.k12.tr portal.robcol.k12.tr/ http://portal.robcol.k12.tr

Роберт колеџот (турски: İstanbul Amerikan Robert Lisesi) е средно училиште кое се наоѓа во Истанбул, Турција, помеѓу двата моста на Босфорот, во близина на Арнаутќој на исток и Улус на запад.

Училиштето било основано во 1861 година, и претставува најстарото американско училиште надвор од градниците на САД.[1] До 1971 година функционирало како колеџ, за да биде преобразувано во средно училиште. Ова училиште е едно од најсилните и најпознатите училишта како во времето на Османлиското Царство, така и денес, во Турција.

Училиштето е член на Групацијата Г-20 училишта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. This title is also claimed by the American College of Sofia, founded in 1860.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°04′02″N 29°02′06″E / 41.06722° СГШ; 29.03500° ИГД / 41.06722; 29.03500