Универзитет за ликовни уметности Мимар Синан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Универзитет за ликовни уметности Мимар Синан
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Виддржавен универзитет
Основан1 јануари 1882
РекторПроф. Д-р Рахми Аксунгур
Административен кадар
500
Додипломци5.100
МестоФиндикли, Истанбул, Турција
FounderОсман Хамди Бег
http://www.msu.edu.tr/
Мермерен ѕид на влезот на Универзитетот

Универзитетот за ликовни уметности Мимар Синан (турски: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) е турски државен универзитет посветен на високото образование за ликовна уметност. Тој се наоѓа во населбата Финдикли, во Истанбул, Турција.

Универзитетот бил отворен на 1 јануари 1882 година како "школа за ликовна уметност" ( "Mekteb-Sanayi з-з-Nefise i Şâhâne" или едноставно "Sanayi-i Nefise Mektebi") од страна на познатиот турски сликар Осман Хамди Бег. Во 1928 година името на училиштето било преименувано во "Академија за ликовни уметности" (Güzel Sanatlar Akademis), како и во 1982 година, кога го добило денешното име, кое е посветено на големиот османлиски архитект Мимар Синан.

На универзитетот се изучува:

  • Факултет за природни науки и книжевност (археологија, педагогија, физика, статистика, математика, историја на уметност, социологија, историја, турски филологија и литература)
  • Факултет за ликовни уметности (фотографија, традиционален турски ракотворби, графички дизајн, скулптурата, сликарството, дизајн на сцена и сценска облека, уметничка керамика и стаклена уметност, филм и телевизија, дизајн на текстил и моден дизајн, книговезка, калиграфија)
  • Факултет за архитектура (индустриски дизајн, внатрешна декорација, архитектура, урбанизам и регионално планирање)
  • Државен конзерваториум (музика, музикологија, изведувачки уметности)
  • Стручни предмети (текстилен дизајн, архитектурна реставрација)
  • Институт за природни науки
  • Институт за општествени науки
  • Школа за информатика

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]