Републиканска народна партија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Републиканска народна партија
Cumhuriyet Halk Partisi
ВодачОзгур Озел
Генерален секретарСелин Сајек Боке
ПортпаролДениз Јуџел
ОсновачМустафа Кемал Ататурк
Основанасептември 9 1923 (1923-09-09)
ШтабАнкара, Турција
ИдеологијаKемализмот
Парламент :
142 / 600
[1]
Општини:
499 / 2.919
Мрежно место
chp.org.tr
Знаме
Политика на Турција
Политички партии
Избори

Републиканска народна Партија (турски: Cumhuriyet Halk Partisi или скратено CHP) — актуелната партија во Република Турција.

Како главна цел на партијата е членството на Турција во ЕУ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekilleri Dağılımı“ (турски). Grand National Assembly of Turkey. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 2013-02-12.