Атик Валиде џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атик Валиде џамија
Atik Valide Mosque.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41°01′ СГШ 29°02′ ИГД / 
Припадност ислам
Архитектонски опис
Архитект(и) Мимар Синан
Архитектонски тип џамија
Завршен 1583

Атик Валиде џамија (турски: Atik Valide Camii, Eski Valide Camii) е џамија која се наоѓа во Усќудар, Истанбул, Турција.

Оваа џамија била изградена во спомен на сопругата на Селим II и мајка на Мурат III, Нурбану Султан. Џамијата била завршена од страна на Мимар Синан во 1583 година.