Џамија Јени Валиде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Јени Валиде
Yeni Valide Camii
Основни податоци
МестоИскидар, Истанбул, Турција
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Јени Валиде (турски: Yeni Valide Camii) е џамија која се наоѓа во Усќудар, Турција. Џамијата е посветена на мајката на султанот Ахмед III, Еметулах Рабија Ѓулнуш султан [1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Goodwin 1971, стр. 365.