Џамија Хандан-ага

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Хандан Ага)
Џамија Хандан-ага
Handanağa Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
ЕпархијаБејоглу
ОсветенXV век
Архитектонски опис
Архитектонски типЏамија

Џамијата Хандан-ага (турски: Handanağa Camii) — џамија која се наоѓа во Бејоглу, Истанбул, Турција.

Оваа џамија била изградена од страна на еден од агите на султанот Мехмед II, Хандан-ага. Џамијата била обновувана во XVIII, XIX и XX век[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ani Anıtsal Yapılar Koruma Değerlendirme ve Yapım Mimarlık Restorasyon Ltd. Şti.İstanbul: Handan Ağa Camii Rölöve Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri. URL: https://web.archive.org/web/20110707144041/http://www.anitsal.com/projedetay.asp?pid=254 Retrieved 9 October 2009.