Прејди на содржината

Џамија Фируз-ага

Координати: 41°00′28″N 28°58′35″E / 41.007708° СГШ; 28.976290° ИГД / 41.007708; 28.976290
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Фируз Ага)
Џамија Фируз-ага
Firuz Ağa Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°00′28″N 28°58′35″E / 41.007708° СГШ; 28.976290° ИГД / 41.007708; 28.976290
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типЏамија
Архитектонски стилОтоманска архитектура
Завршен1491
Особености
Минариња1
Материјаликамен

Џамијата Фируз-ага (турски: Firuz Ağa Camii) — стара отоманска џамија која се наоѓа во реонот на Фатих, во Истанбул, Турција. Џамијата била изградена од страна на Фируз-ага, главниот благајник на султанот Бајазид II.

Мермерниот саркофаг на Фируз-ага се наоѓа во комплексот. Во близина на оваа џамија се наоѓа Султанахмедова џамија, Аја Софија и Базилика цистерна.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°00′28″N 28°58′35″E / 41.007708° СГШ; 28.976290° ИГД / 41.007708; 28.976290