Џамија Рум Мехмед Паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рум Мехмед Паша џамија
Rum Mehmed Pasha Mosque, Üsküdar.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41° СГШ 29° ИГД / 
Припадност ислам
Опис на градбата
Тип џамија
Стил отоманска архитектура, византиска архитектура
Поставен темел 1469
Завршен 1471
Поединости
Минариња 1

Џамијата Рум Мехмед Паша (турски: Рум Мехмед Паша) е џамија која се наоѓа во Ускудар, Истанбул, Турција.

Џамијата била изградена и посветена на везирот Рум Мехмед Паша, кој имал грчко потекло. Џамијата била изградена во отомански и византиски стил во 1471 година. За последен пат била реновирена во 1953 година.

Видете исто[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]