Рум Мехмед-пашина Џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Рум Мехмед Паша)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рум Мехмед-пашина џамија
Rum Mehmed Pasha Mosque, Üsküdar.jpg
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41° СГШ 29° ИГД / 
Припадност ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Архитектонски стил отоманска архитектура, византиска архитектура
Поставен темел 1469
Завршен 1471
Особености
Минариња 1

Рум Мехмед-пашина џамија (турски: Рум Мехмед-паша) е џамија која се наоѓа во Усќудар, Истанбул, Турција.

Џамијата била изградена и посветена на везирот Рум Мехмед-паша, кој имал грчко потекло. Џамијата била изградена во отомански и византиски стил во 1471 година. За последен пат била реновирена во 1953 година.

Видете исто[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]