Прејди на содржината

Рум Мехмед-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рум
Мехмед
Паша
Голем везир на Отоманското Царство
На должноста
1466–1469
Монарх Мехмед II
Претходник Махмуд-паша Ангеловиќ
Наследник Исак-паша
Лични податоци
Починал(а) 1470
Истанбул
Националност Отоман
Вероисповед ислам
Етничка припадност Грк
Рум Мехмед-паша во Усќудар

Рум Мехмед-паша (турски: Rum Mehmet Paşa; п. 1470 во Цариград) — османлиски државник и Голем везир на Отоманското Царство во периодот од 1466 до 1469 година.[1]

По залагањето на Караманли Мехмед-паша, султанот Мехмед II „Освојувачот“ го распуштил Рум Мехмед-паша од служба во 1469 година и го погубил со давање во 1470 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Државен архив на Турција
Политички функции
Претходник
Махмуд-паша Ангеловиќ
Голем везир на Османлиското Царство
1466–1469
Наследник
Исак-паша