Прејди на содржината

Черкез Мехмед Али-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Черкез
Мехмед Али
паша
Голем везир
На должноста
3 април 1624 – 28 јануари 1625
Монарх Мурат IV
Претходник Кеманкеш Али-паша
Наследник Хафиз Ахмед-паша
Лични податоци
Починал(а) 28 јануари 1625 (о. 67-68)
Токат (современа Турција)
Националност Османлија
Воена служба
Чин Силадар

Черкез Мехмед Али-паша (28 јануари 1625) — османлиски државник кој служел како Голем везир од 1624 до 1625.[1]

Мехмед имал Черкезко потекло, па оттука потекнува и неговиот епитет. Тој се образувал во Ендерунската школа во Цариград. Во еден период, тој служел како оружар и телохранител (турски: силадар) на султанот. Тој починал од болест на 28 јануари 1625 година во Токат.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971
Политички функции
Претходник
Кеманкеш Али-паша
Голем везир
3 април 1624 – 28 јануари 1625
Наследник
Хафиз Ахмед-паша