Кара Ахмед-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кара
Ахмед
паша
Голем везир на Османлиското Царство
На должноста
6 октомври 1553 – 29 септември 1555
Монарх Сулејман I
Претходник Рустем-паша
Наследник Рустем-паша
Лични податоци
Починал(а) 29 септември 1555
Истанбул
Националност Отоман
Сопружник Фатма султан
Вероисповед ислам
Албанец

Кара Ахмед-паша (? - 29 септември 1555[1]} во Цариград) — османлиски државник и Голем везир на империјата во периодот од 1553 до 1555 година[2].

Кара Ахмед-паша пред да стане везир бил бејлербег на Румелија. Бил во брак со ќерката на Селим I, Фатма Султан. Во времето кога Рустем-паша бил отстранет од функцијата Голем везир, на 6 октомври 1553 година, Кара Ахмед-паша застанал на неговото место. Во 1555 година, Руштем-паша заедно со Хурем султан го обвиниле за мито кај султанот Сулејман, по кое тој бил погубен, а Руштем повторно станал Голем везир.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1]
  2. İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971
Политички функции
Претходник
Рустем-паша
Голем везир на Османлиското Царство
1553 - 1555
Наследник
Рустем-паша