Изет Мехмед-паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сафранболу
Изет Мехмед
Паша
Гробницата на Изет Мехмет Паша
голем везир
На должноста
19 октомври 1794 – 30 август 1798
Монарх Селим III
Претходник Malek Mehmed Pasha [tr]
Наследник Кер Јусуф Зијаудин Паша
Гувернер на Египетски пашалак
На должноста
May 1791 – септември 1794
Претходник Исмаил паша
Наследник Кајсери Каци Салих Паша
Лични податоци
Роден(а) 1743
Сафранболу, Отоманска Империја
Починал(а) 18 септември 1812
Маниса, Отоманска Империја
Националност Отоман
Вероисповед Суни Ислам
Изет Мехмет Пашина џамија

Изет Мехмет Паша (1743 - 18 септември 1812) — голем везир на Отоманското Царство и служел од 1794 до 1798 година.[1]

Изет Мехмет Паша е роден во Сафранболу (денес покраината Карабик, Турција ). Негов чичко бил Капудан-паша (големиот адмирал) Hacı Benli Mustafa Pasha [tr] Изет Мехмед Паша дошол во Истанбул во 1759/60 за да работи со него.[1] Во 1778 година, тој се оженил со ќерката на Халил Хамид Паша, станувајќи негов зет.

Потоа работел како османлиски гувернер на Хабеш Ејалет (1787–1790), Мореа Ејалет (1790–1791),[2] и Египетскиот пашалак (мај 1791 - септември 1794).[1]

На 19 октомври 1794 година тој бил назначен за голем везир од султанот Селим III. Тој бил разрешен на 30 август 1798 година и е протеран во Хиос (сега грчки остров), а потоа и во Маниса. Умрел во Маниса на 19 септември 1812 година.[1][3]

Наследство[уреди | уреди извор]

Изет Мехмет наредил да се изгради караула во 1797 година [4] и џамија во 1798 година [5] во неговиот роден град Сафранболу (види Изет Мехмет Пашина џамија ).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Mehmet Süreyya (1996) [1890], Nuri Akbayar; Seyit A. Kahraman (уред.), Sicill-i Osmanî (турски), Beşiktaş, Istanbul: Türkiye Kültür Bakanlığı and Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı, стр. 849
  2. 'Abd al-Rahman Jabarti; Thomas Philipp; Moshe Perlmann (1994). Abd Al-Rahmann Al-Jabarti's History of Egypt. 2. Franz Steiner Verlag Stuttgart. стр. 315. ...the pasha of Morea, Muhammad Pasha, who had been in Jidda the previous year and was known as 'Izzat, was to be governor of Egypt.
  3. Tualimforum page (турски)
  4. Hürriyet Newspaper
  5. [„Tourism page (турски)[[Категорија:Статии со надворешни врски на турски]]“. Архивирано од изворникот на 2013-02-27. Посетено на 2020-05-30. URL–wikilink conflict (help) Tourism page (турски)]